Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Ekonomik
          
Zawiercie

Krzysztof Wieczorek - 2014

Bohaterowie drugiego planu
Gala finałowa ogólnopolskiego konkursu Bohaterowie drugiego planu

Karolina Giełda i Paulina Klimek z klasy IIc oraz Aleksandra Prokop z klasy IIIc to laureatki specjalnej nagrody ufundowanej przez Polska Press Grupę w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Historii Polski.

Na konkurs organizowany cyklicznie co dwa lata przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, Fundację Banku Zachodniego WBK i Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera w Łodzi wpłynęło 60 prac ze szkół z całej Polski. Jury konkursu przyznało nagrody w dwóch kategoriach: szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne.
Przypominamy, że rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce przed wakacjami, a nagrodą dla naszych uczennic był udział w profesjonalnych warsztatach dziennikarskich, które przeprowadzono w redakcji Dziennika Zachodniego w Sosnowcu. Efektem warsztatów była publikacja reportażu realizującego temat konkursu w miesięczniku Nasza Historia.
Dziewczęta pod opieką Pań Aldony Dreliszek i Marleny Bednarskiej w konkursowej pracy pisemnej zaprezentowały historię czterech uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. W. Majakowskiego w Zawierciu, którzy w czasach stanu wojennego założyli Szkolną Antysystemową Grupę Operacyjną (SAGO). Do uczniów założycieli należeli: Grzegorz Klisiak, Janusz Orman, Marek Wachowicz i Marek Kowalik. Na swój młodzieńczy i idealistyczny sposób próbowali się oni przyczynić do zmian w państwie. Posługiwali się dostępnymi środkami oporu: malowali antykomunistyczne hasła na murach budynków urzędowych, na asfalcie, niszczyli hasła propagandowe PZPR, oblali farbą pomnik żołnierzy radzieckich, pisali wiersze i teksty prozatorskie. Prowadzili także swego rodzaju współpracę z miejscowymi strukturami NSZZ „Solidarność”, ucząc się od starszych kolegów walki z komunistami. W konsekwencji podjętych działań zostali aresztowani, osądzeni przez Sąd Wojskowy i skazani. Uniewinnienie nastąpiło dopiero w roku 1994 - już w wolnej Polsce.
3 grudnia 2015 r. laureatki nagrody wzięły udział w uroczystej gali finałowej, która odbyła się w warszawskim Kinie ILUZJON. W wyprawie do stolicy towarzyszył im jeden z bohaterów reportażu - Pan Marek Wachowicz oraz opiekunki zespołu - Pani Aldona Dreliszek i Pani Marlena Bednarska. Podczas gali publiczność obejrzała etiudy filmowe przygotowane przez laureatów wyróżnionych nagrodami regulaminowymi. Nasz zespół odebrał nagrodę z rąk fundatora - Polskiej Press Grupy. Uczestnicy spotkania otrzymali także numer miesięcznika Nasza Historia zawierający reportaż przygotowany przez Paulinę, Olę i Karolinę.
Dodatkową nagrodą dla naszych uczennic, ufundowaną przez Radę Rodziców, było zwiedzanie wybranych obiektów warszawskich. Zobaczyły Muzeum Chopina, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski, Bazylikę Archikatedralną pw. św. Jana Chrzciciela, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, a także Rynek Starego Miasta z pomnikiem Syrenki. Mamy nadzieję, że wspomnienia z udziału w konkursie i wyprawy do Warszawy zostaną na długo w ich pamięci.

O gali finałowej można przeczytać także na stronie Muzeum Historii Polski:
http://muzhp.pl/pl/c/1632/konkurs-bohaterowie-drugiego-planu-rozstrzygniety